آسانسور الکتریکی چیست؟ تاریخچه + ویژگی‌ها

آسانسور الکتریکی آروین تجارت

اولین آسانسور الکتریکی که صراحتاً برای استفاده مسافران طراحی شده بودند در دهه 1850 معرفی شد. در سال 1854، در یک نمایش دراماتیک در نمایشگاه کریستال پالاس نیویورک، الیشا گریوز اوتیس اولین “آسانسور ایمنی” را به نمایش گذاشت. با نصب آسانسور در قسمت برجسته سالن نمایشگاه، او روی سکوی آسانسور در حالی که چهار طبقه بلند شده بود، ایستاد. سپس طناب تعلیق را قطع کرد. حضار نفس نفس می زدند، اما سکو به زمین نمی خورد. در عوض قفل شده بود و با خیال راحت بالای زمین معلق بود. ترس از انرژی الکتریکی به اندازه کافی بد بود، اما اضطراب زمانی که با تصور معلق شدن در آسانسور 20 طبقه یا بیشتر از سطح زمین همراه شد، به طور قابل توجهی بیشتر شد. مانند برق، ساختمان های بلند نیز منبع ترس و شگفتی بودند. قبل از استفاده و پذیرش برق در آسانسورها پیشرفت قابل توجهی لازم بود. چندین دهه طول کشید تا از آسانسور نمایشی آهسته و زمخت  به آسانسوری که بتواند افراد را به سرعت و ایمن به بالای 20 طبقه برساند، حرکت کرد. که در دنیای امروزی برجسته ترین وسیله برای جابه جایی نفرات است.

در ادامه این مطلب می‌خواهیم در خصوص نصب آسانسور از مدل های برقی و الکتریکی سخن گفته و این دستگاه کاربردی را به شما معرفی کنیم. پس در ادامه مطلب آسانسور الکتریکی با ما همراه باشید:

 سیستم ایمنی در آسانسور الکتریکی

آسانسور الکتریکی وسیله ای میباشدکه برای بالا و پایین بردن، جابجایی بار در جهت مناسب و بالابرها در ساختمان های چند طبقه برای تسهیل حرکت بالا و پایین ساکنین استفاده می شوند. بنابراین می توان گفت که آسانسور برقی وسیله ای است که برای حمل و نقل در یک مکان ثابت استفاده می شود. دستگاه ایمنی آسانسور بخشی از آسانسور است که برای محافظت استفاده می شود تا این وسیله بتواند ایمن کار کند. وظیفه اصلی دستگاه ایمنی آسانسور توقف کابین و نگه داشتن کابین آسانسور در مواقع اضطراری است. وسایل ایمنی و حفاظتی مورد استفاده در آسانسورها را می توان به دسته های زیر طبقه بندی کرد:

1-وسایل ایمنی الکتریکی

2-وسایل ایمنی مکانیکی

تجهیزات ایمنی اصلی (هم الکتریکی و هم مکانیکی) به شرح زیر است:

 • سوئیچ کارکرد وسیله
 • سوئیچ ایمنی وسیله
 • سوئیچ های محدود ترمینال
 • سوئیچ های محدودیت سفر
 • سوئیچ کابل شل
 • کلیدهای درب
 • سوئیچ کابل جبران کننده
 • بافر و بالشتک هوا
 • کلید سرویس خط اصلی و فیوز
 • قطع کننده مدار و رله اضافه بار
 • رله کاهش سرعت بیش از حد
 • رله حفاظتی خرابی فاز
 • رله محافظ معکوس فاز
 • دستگیره های راهنما 

ویژگی سرعت-گشتاور در موتور های کششی 

موتور کششی باید ویژگی های سرعت-گشتاور مناسبی داشته باشد. در یک سیستم کششی، گشتاور مورد نیاز در هنگام شروع بسیار زیاد است، در حالی که در طول سرعت ثابت، گشتاور مورد نیاز زیاد نیست زیرا انرژی جنبشی توسعه یافته است و تلاش کششی مورد نیاز فقط برای غلبه بر مقاومت مسیر و جزء جاذبه است. 

ظرفیت اضافه بار بالا

موتورهای کششی باید ظرفیت اضافه بار بالایی داشته باشند. موتورهای کششی تحت بارهای سنگینی قرار می گیرند که باعث هجوم شدید جریان می شود. این جریان بالا ممکن است واکنش آرمیچر بزرگ و کموتاسیون بد ایجاد کند. قوس تولید شده روی سطح کموتاتور ممکن است از کل محیط فراتر برود و ممکن است فلاش اوور رخ دهد، که باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد. 

کارکرد موازی

موتورهای کششی باید قابلیت کار موازی را داشته باشند. در کار کششی چندین موتور به طور همزمان کار می کنند. بنابراین، موتورهای کششی باید قابلیت کار موازی را داشته باشند. با این حال، به دلیل سایش و پارگی ناهموار چرخ ها، تفاوت کمی در سرعت چرخش موتورهای مختلف وجود دارد. این نباید تغییرات زیادی در گشتاور ایجاد شده و جریان کشیده شده توسط موتورهای مختلف ایجاد کند.

ساخت و ساز قوی

یک موتور کششی باید از نظر ساختاری قوی باشد، به طوری که بتواند در برابر ارتعاشات مداوم مقاومت کند زیرا این موتورها در شرایط سخت قرار دارند. برای جلوگیری از کثیفی، آب، گل و لای، موتورهای کششی باید بیشتر دارای حفاظت مکانیکی باشند. 

مقاومت در برابر نوسانات ولتاژ

در کار کششی، به دلیل جریان شدید در هنگام راه اندازی، نوسانات ولتاژ قابل توجه خط تغذیه یک ویژگی طبیعی است. بنابراین، موتور کششی باید بتواند این نوسانات ولتاژ را بدون تأثیر نامطلوب بر عملکرد آنها تحمل کند.

وزن موتور کششی

وزن موتور کششی باید حداقل باشد تا ظرفیت بار خودرو افزایش یابد. همچنین موتور کششی باید نسبت قدرت به وزن بالایی داشته باشد.

کنترل سرعت ساده

موتورهای کششی باید کنترل سرعت ساده داشته باشند. از آنجایی که آسانسور الکتریکی باید اغلب راه اندازی و متوقف شوند، موتور کششی باید متمایل به روش های ساده کنترل سرعت باشد.

نصب آسانسور الکتریکی

در مقاله های بعدی حتما با دیگر ویژگی های آسانسور و کارکرد آن آشنا میشویم، حتما مارا دنبال کنید زیرا هر آنچه برای آسانسور نیاز داشته باشید با شرکت آروین تجارت آسانبر مقدور میگردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات
خدمات ما

مقالات مرتبط

error:
اسکرول به بالا