تمام نکات مهم که قبل از خرید آسانسور باید بدانید

نکات مهم قبل از خرید آسانسور

اگر قصد دارید برای یک ملک مسکونی، تجاری، اداری یا صنعتی آسانسور خریداری کنید، باید چند نکته مهم را قبل از خرید آسانسور در نظر داشته باشید تا در خرید خود دچار اشتباه نشوید. دانستن این نکات نیازمند تحقیقات و بررسی زیادی است که ما در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا تمامی این نکات را برای شما جمع آوری کنیم.

پس از مطالعه این مطلب، شما به راحتی می‌توانید براساس نیاز، بودجه و برنامه ریزی خود، بهترین آسانسور را خریداری کنید، بدون اینکه مشکلی برای شما پیش بیاید.

چرا به نصب آسانسور نیاز داریم؟

ممکن است شما قصد داشته باشید تا راه پله ساختمان خود را با یک آسانسور برای دسترسی بهتر و آسان تر جایگزین کنید؛ یا اینکه در محل مورد نظر شما، افراد ناتوان یا مسن حضور دارند که رفت و آمد بین طبقات برای آنها دشوار است و می‌خواهید مشکل این افراد را برطرف سازید و به طور کلی، رفت و آمد و دسترسی بین طبقات یک ساختمان را برای خود و افراد محل مورد نظرتان راحت کنید.

از سوی دیگر ممکن است قصد زیباسازی ظاهر داخلی ساختمان مورد نظرتان را داشته باشید. به این معنی که آسانسوری که در ساختمان نصب شده است، قدیمی بوده یا به هردلیلی از ظاهر مناسبی برخوردار نیست و می‌خواهید به طور کلی تغییراتی در ظاهر بیرونی درب آسانسور یا اتاقک آن بدهید. تمامی موارد گفته شده، می‌تواند دلیلی برای نیاز به نصب آسانسور برای افراد تلقی شود.

پس در نظر داشته باشید که دانستن نکات مهم قبل از خرید آسانسور، چقدر می‌تواند در خرید و انتخاب شما تاثیرگذار باشد و شما را در گزینش بهترین شرکت طراحی و نصب آسانسور راهنمایی کند. در ادامه می‌خواهیم به طور خلاصه شما را با انواع آسانسور آشنا کنیم. چون شناخت انواع آسانسور، یکی از فاکتور های مهم در خرید شما محسوب می‌شود.

انواع مختلف آسانسور

انواع بسیار مختلفی از آسانسور و بالابر برای انتخاب و خرید در بازار موجود هستند؛ اما اینکه کدام برای چه موقعیت و ساختمانی مناسب است تا حد بسیار زیادی به این بستگی دارد که چه اقلامی و یا چه تعداد افرادی قرار است روزانه در محل مورد نظر شما بین طبقات جابجا شوند. به ادامه مطلب توجه کنید:

بالابر نفربر یا آسانسور نفری

همانطور که از اسم این آسانسور مشخص است، برای جابجایی افراد بین طبقات استفاده شده و رایج ترین نوع آسانسور در ساختمان های مسکونی و اداری محسوب می‌شود.

آسانسور باری

این نوع آسانسور مخصوص جابجایی بار، کالا و اقلام در بین طبقات ساختمان طراحی و نصب می‌شوند. یک جابجایی راحت و بدون دردسر برای اسباب و وسایل افرادی که قصد جابجایی بار یا کالای مورد نظر خود را دارند! این نوع آسانسور ها می‌توانند به عنوان بالابر ها نیز در محل هایی که چاه آسانسور وجود ندارد نصب شوند و این یک مزیت بزرگ است.

آسانسور خدماتی (بالابر رستورانی و فروشگاهی)

چند نمونه از اماکنی که از آسانسور های خدماتی استفاده می‌کنند به شرح زیر هستند:

 • فروشگاه های کوچک یا بزرگ
 • هتل ها
 • دفاتر و شرکت ها
 • انبار ها
 • رستوران
 • و…

این نوع بالابر و آسانسور نیز دارای انواع متخلف بزرگ و صنعتی در مقیاس های بزرگ برای کارخانه جات و بیمارستان ها و در مقیاس های کوچک مانند بالابر های دم دستی و کوچک برای طبقات کم هستند. در مدل های ساده و کوچک، جابجایی افراد امکان پذیر نیست و از این نوع آسانسور فقط می‌توان برای جابجایی لوازم رستوران، کالا و اقلام و… استفاده نمود. پس این مورد از نکات مهم قبل از خرید آسانسور را مد نظر داشته باشید.

نکات مهم نصب آسانسور و ملاحظات

قبل از اینکه در مورد خرید آسانسور برای ساختمان مسکونی، تجاری یا صنعتی خود تصمیم بگیرید، بهتر است تا حد امکان اطلاعات بیشتری در مورد ساختمان بدانید. به این ترتیب، می‌توانید بهترین گزینه را برای خود پیدا کنید که هم از نظر بصری و هم از نظر فنی، متناسب با فضای مورد نظر خود باشد.

در ادامه، ما در مجموعه مهندسی آروین تجارت عوامل و نکات مهم مختلفی را مورد بررسی قرار می دهیم که هنگام خرید آسانسور باید در نظر بگیرید:

آیا فضا برای نصب آسانسور دارید؟

این اولین سوالی است که باید قبل از خرید آسانسور از خود بپرسید و فضای مورد نظرتان را به طور کامل بررسی کنید. برای اینکه از این موضوع مطمعن شوید، باید با یک شرکت طراحی و نصب آسانسور برای این امر تماس بگیرید تا از محل شما بازدید کرده و نتیجه را به شما اعلام نمایند.

هرچند آسانسور ها دارای ابعاد و مدل های مختلفی هستند، اما با این حال یک فضای کافی برای نصب آسانسور ضروری است. اگر قصد خرید یک آسانسور دارای موتورخانه را دارید، فضای مورد نیاز برای موتورخانه را نیز باید در نظر بگیرید.

انواع مکانیزم آسانسور ها

نوع مکانیزمی که آسانسور ها استفاده می‌کنند، به انواع مختلف آسانسور بستگی دارد. به طور مثال، آسانسور های مسکونی در بیشتر موارد از سیستم قرقره و ریل استفاده می‌کنند که از انواع آسانسور کششی محسوب می‌شوند. درحالی که انواع آسانسور هیدرولیکی از مکانیزم فشار روغن و سیلندر برای بالا رفتن استفاده می‌کنند.

همچنین سیستم ترمز و ایست آسانسور ها می‌تواند دارای مدل های مختلفی داشته باشد. در آسانسور های مدرن امروزی، از سیستم مغناطیسی یا آهنربایی برای توقف های مختلف کابین استفاده می‌شود.

آسانسور یا بالابر شما چقدر باید بزرگ باشد؟

همانطور که قبل تر در مقاله نکات مهم خرید آسانسور به آن اشاره شد، ممکن است محدودیت هایی در فضای نصب و اندازه های آسانسور وجود داشته باشد. اما به طور کلی هرچقدر ساختمان بزرگتر باشد، آزادی عمل بیشتری در خصوص ابعاد و اندازه آسانسور برای طراحی و اجرا وجود خواهد داشت.

کاربردی و نوع استفاده از آسانسور نیز در تعیین بزرگی و اندازه های آسانسور نقش مهمی دارد. بطور مثال اگر افراد بسیار زیادی در لحظه قرار است از آسانسور استفاده کنند، قطعا فضای بیشتر و بزرگتری نسبت به ساختمانی که رفت و آمد و جمعیت آن کم است نیاز خواهد بود.

میزان بودجه شما چقدر است؟

در مورد هزینه های خرید آسانسور، نمی‌توان از قبل مبلغ دقیقی را تعیین کرد؛ اما با بررسی موارد و فاکتور های مختلفی که در ادامه اعلام می‌کنیم، می‌توانید تخمین بزنید که چقدر هزینه و بودجه برای این امر لازم است. پس تعیین بودجه نیز یکی دیگر از نکاتی است که قبل از خرید و سفارش آسانسور باید به آن توجه کنید. عوامل زیر می‌توانند در تعیین بودجه و هزینه آسانسور تاثیرگذار باشند:

 • تعداد طبقات و توقف های مختلف در ساختمان؛
 • تعداد ورودی هایی که آسانسور نیاز دارد؛
 • نوع محوری که آسانسور در امتداد آن حرکت می‌کند؛
 • نوع طراحی، متریال و مواردی که در کابین آسانسور استفاده و اجرا می‌شود.

در نتیجه قبل از هرچیزی، بهتر است با یک شرکت مجرب و متخصص در این زمینه مشورت کرده و از تکنسین های آن مشاوره دریافت کنید. شرکت آروین تجارت با سالها تجربه درخشان در حوزه نصب آسانسور، از محل مورد نظر شما بازدید نموده و باتوجه به بررسی ها و موقعیت، تمامی موارد لازم را به شما اعلام کرده و بهترین گزینه ها را متناسب با بودجه و نیاز شما ارائه می‌دهد. فقط کافی است تا با یکی از شماره های زیر تماس گرفته و رایگان مشاوره دریافت کنید:

طراحی آسانسور

طراحی و دیزاین آسانسور محل مورد نظر شما پس از تکمیل و اجرا، باید با محیط اطراف و معماری ساختمان مورد نظرتان سازگاری داشته و مکمل آن باشد. در این خصوص باید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • شکل و اندازه آسانسور؛
 • رنگبندی؛
 • مصالح و متریال مورد استفاده؛
 • نورپردازی و طرح آینه؛
 • ظاهر پنل کنترل آسانسور.

اگرچه محدودیت های فضای مورد نظر یا بودجه شما، ممکن است در موارد فوق محدودیت هایی ایجاد کند اما به هرحال ما در مجموعه آروین تجارت، بهترین گزینه ها را پیش روی شما قرار می‌دهیم تا از این بابت خیالتان راحت باشد.

امنیت آسانسور

این موضوع بی شک یکی از مهم ترین نکاتی است که هنگام خرید و نصب آسانسور باید به آن توجه شود؛ مخصوصا اگر آسانسور برای حمل افراد به کار می‌رود. بنابراین قبل از هرچیزی، محل نصب و مقصد آسانسور باید از هر لحاظ ایمن سازی شده و تمامی نکات ایمنی نصب و استفاده از آسانسور در آن رعایت شود.

خدمات نصب آسانسور با بهترین ایمنی، کیفیت و قیمت با آروین تجارت

گروه فنی مهندسی آروین تجارت با سالها تجربه در این حوزه، آماده ارائه خدمات طراحی، فروش و اجرای انواع آسانسور، بالابر و پله برقی است. شما می‌توانید با تیم فنی ما تماس گرفته و نیاز های خود را بیان کنید. آنگاه متخصصین ما از محل شما بازدید به عمل آورده و متناسب با نیاز و بودجه شما، بهترین گزینه را به شما ارائه می‌دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات
خدمات ما

مقالات مرتبط

error:
اسکرول به بالا