مشکلات و خطرات استفاده از آسانسور های قدیمی

خطرات و مشکلات ناشی از استفاده از آسانسور قدیمی

ناگفته نماند که هر چه سن آسانسور و بالابر بیشتر شود، خطرات ناشی از استفاده از آسانسور و احتمال مشکلات بیشتر می‌شود. با وجود تمام قطعات کاری که در مکانیزم بالابر و آسانسور دخیل هستند، مهم نیست که نوع آسانسور شما چیست و از چه نوع مکانیزمی استفاده می‌کنید؛ نکته مهم این است که مراقب علائم هشدار دهنده اولیه در مورد خطرات آسانسور باشید.

اما، نگران نباشید – کارشناسان شرکت مهندسی آروین تجارت، نکات مفید و ارزشمندی را برای شما فراهم کرده اند تا توضیح دهند که طول عمر آسانسورها، متداول ترین خطرات استفاده از آسانسور های قدیمی و… که باید مراقب آنها باشید و چگونه تعمیر و نگهداری آسانسور را انجام دهید، می تواند به افزایش طول عمر آسانسور  و افزایش ایمنی شما کمک کند.

طول عمر مفید آسانسور چقدر است؟

یک آسانسور خوب روز به روز در حال کارکردن است. به تمام کسانی که روزانه از آسانسور استفاده می‌کنند فکر کنید؛ – گاهی افراد، گاهی خانواده‌ها یا گروه‌ها – و سپس تصور کنید که آنها با وزن اضافی سوار می‌شوند، مانند کیف ، کوله پشتی، چمدان یا کالسکه. تصور کنید که این چند صد، شاید حتی هزاران بار در روز اتفاق می افتد.

این موضوع، درباره یک آسانسور پرکاربرد در یک ساختمان شلوغ و پر رفت و آمد است. یک بالابر با کیفیت، مانند آسانسورهای نصب شده توسط آروین لیفت، برای مقابله با این چالش طراحی خواهد شد. اما واقعیت این است که هر بار استفاده از آسانسور دارای استهلاک بوده و به فرسودگی آن کمک می‌کند. پانل‌های کنترل خارجی و داخلی، درب‌های اتوماتیک و مکانیزم‌های داخلی پیچیده دارای عمر مفید بوده و به مرور زمان باید سرویس، نگهداری، تعویض و یا تعمیر شوند.

بنابراین عمر مفید یک آسانسور چقدر است؟  بسته به چندین فاکتور کلیدی، از جمله نوع بالابر یا آسانسور، کیفیت قطعات، مونتاژ و نصب و… می توانید انتظار داشته باشید که طول عمر آسانسور بین 15 تا 25 سال باشد.

با نزدیک شدن به پایان عمر کار آسانسور، ممکن است با مشکلات مختلفی روبرو شوید. ممکن است دکمه ها دیر تر از حد انتظار کار کنند، درها ممکن است بیشتر طول بکشد تا باز شوند، سرعت حرکت آسانسور ممکن است افت پیدا کند یا سر و صداهای مختلفی هنگام حرکت دستگاه به گوش برسد. اینها مسائل نسبتاً جزئی هستند، اما با ادامه استفاده از آسانسور های قدیمی ممکن است مشکلات جدی تری را شاهد باشید.

چگونه بازسازی آسانسور می تواند طول عمر آسانسور شما را افزایش دهد

بازسازی آسانسور زمانی که متوجه افت کیفیت و کاهش کارایی آن می‌شوید، یک امر کاملا ضروری است. در واقع، حتی می‌توان آن را مدت‌ها قبل از ظاهر شدن آن نشانه‌ها، به عنوان یک اقدام احتیاطی برای اطمینان از اجرای روان آسانسور در مدت طولانی در آینده انجام داد.

یکی از مهم ترین نتایج بازسازی آسانسور این است که احتمال خطرات و خسارات ناشی از آن به طور چشمگیری کاهش می یابد. بازسازی با جایگزینی قطعات قدیمی در آسانسور قدیمی شما با قطعات جدید و یکسان کار می کند. این بدان معنی است که آسانسور شما از این فرآیند همانند روز اول می‌شود. انگار که مجددا آن را از یک شرکت معتبر نصب آسانسور سفارش داده و نصب کرده اید.

به طور معمول، بازسازی می تواند طول عمر آسانسور شما را 10 تا 15 سال افزایش دهد. پس ما پیشنهاد می‌دهیم قبل از اینکه کار به آنجا بکشد، از همان ابتدا برای بازسازی و نوسازی آسانسور خود اقدام نمایید.

همچنین بازسازی در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شود، زیرا آسانسور جدید شما نیاز به تعمیرات و نگهداری پرهزینه و غیرمنتظره را در آینده کاهش می دهد.

فرایند بازسازی آسانسور، یک فرصت برای ارتقا آسانسور است. با توسعه فناوری و تکنولوژی بالابر، قطعات جداگانه کارآمدتر، ایمن و بادوام تر می شوند. در نتیجه، قطعات قدیمی را نه تنها می توان با قطعات یکسان جایگزین کرد، بلکه در واقع با قطعات جدید و بهتر ارتقا داد.

فرآیند نوسازی یک فرصت عالی برای ارتقاء آسانسور شما است و آروین لیفت به عنوان متخصص در ظرافت های این حوزه همیشه قادر خواهد بود بهترین اقدام را برای آسانسور شما توصیه کند و برنامه های سفارشی بر اساس بازرسی و تحلیل دقیق ارائه دهد.

خطر آسانسور های قدیمی

رایج ترین خطرات آسانسور یا بالابرهای قدیمی شامل موارد زیر است:

خرابی برق کشی داخلی سیستم (قطعی برق و ایست آسانسور)

این یک سناریوی کابوس وار برای بسیاری از افراد است. به دلیل ترس غریزی از فضاهای تنگ و تاریک، و همچنین سال ها قرار گرفتن در معرض تلویزیون و سینما، که اغلب قطع برق در آسانسور را به عنوان یک اتفاق ترسناک و خطر آفرین نشان می دهند، این ترس در انسان دو چندان می‌شود.

در واقعیت، بله، این تجربه می‌تواند نگران‌کننده باشد، اما پروتکل‌هایی وجود دارد که به مسافران اجازه می‌دهد تا با آرامش و توانمندی شرایط را مدیریت کنند. هنگامی که برق قطع می شود، منبع انرژی ثانویه با باتری به طور معمول شروع به کار می کند و نور را به مسافران می رساند و سیستم تماس اضطراری را فعال می کند. برای اینکه در هنگام گیر افتادن در آسانسور بدانید چه کنید، مقاله 5 اقدام حیاتی هنگام گیر کردن آسانسور را مطالعه کنید.

با این وجود، این خطر خاص آسانسور، خطری است که در بسیاری از موارد می توان از آن اجتناب کرد. اول، باید به خاطر داشت که قطع برق همیشه به دلیل خود آسانسور نیست. شاید تامین برق کل ساختمان به عنوان بخشی از کارهای تعمیر و نگهداری گسترده تر تحت تأثیر قرار گرفته باشد. یک طوفان ناگهانی ممکن است برق محله اطراف را قطع کرده باشد. قطع برق ساده، مانند مواردی که اغلب در یک محیط خانگی تجربه می کنیم، ممکن است دلیل این اتفاق باشد.

در حالی که قطع برق به خودی خود ممکن است مشکل قابل توجهی نباشد، و در واقع ممکن است نسبتاً سریع حل شود، پیامدهای ثانویه آن می تواند خطرناک و نامطلوب باشد. بالابر ممکن است به طور ناگهانی در نتیجه از دست دادن قدرت و اختلال در عملکرد داخلی متوقف شود، تعادل افراد داخل را از بین ببرد و منجر به زمین خوردن، سقوط و آسیب احتمالی شود. اگر آسانسور داخل محل کسب و کار شما باشد، قطع برق می‌تواند منجر به گیر افتادن مشتریان مهم شود – حتی اگر این حادثه فقط چند دقیقه طول بکشد، تجربه منفی ممکن است روی  تمایل آنها برای همکاری با شما تأثیر بگذارد.

به طور طبیعی، نگهداری و سرویس ماهانه و ثابت، می‌تواند خطرات و اتفاقات این چنینی را به صفر برساند. از آنجایی که کارکرد صحیح آسانسور شما چیزی است که می توانید کنترل کنید، منطقی است که اطمینان حاصل کنید که تا حد ممکن احتمال قطع برق داخلی به صفر می‌رسد. آسانسور آروین تجارت آسانسبر این فرآیند را با ارائه طیف وسیعی از گزینه‌های خدمات تخصصی و تعمیر و نگهداری آسانسور، میسر می‌کند تا آسانسور شما در طول سال‌های خدماتش به خوبی کار کند.

عدم باز شدن درب آسانسور

خوشبختانه، بسیاری از آسانسورهای مدرن امروزی دارای حسگرهایی هستند که دقیقاً برای مقابله با مانعی که مسیر بسته شدن درب را مسدود می کند، طراحی شده اند. در حالت ایده‌آل، این سنسورها یک جسم مداخله‌گر، اعم از یک شخص یا یک شی را تشخیص می‌دهند و از بسته شدن درها که باعث آسیب آنها می‌شود، جلوگیری می‌کنند.

با این حال، یک کلمه هشدار: “این سنسورها مانند سایر اجزای سیستم مکانیکی آسانسور مستعد خرابی هستند”. زمان و استفاده مکرر می تواند اثربخشی آنها را کاهش دهد که می تواند منجر به آسیب جدی یا حتی مرگ شود. اگر کودکی از روی کنجکاوی حرکتی عجولانه انجام دهد، یا مسافر بزرگسالی بخشی از لباس خود را در درب خانه بی خبر بگیرد، عواقب آن می تواند فاجعه بار باشد.

بنابراین بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود که درهای آسانسور به آرامی باز و بسته می شوند و سنسورهای حاکم بر عملکرد آنها به درستی کار می کنند و به طور مناسب پاسخگو هستند.

مشکل بالا مشکلی است که ممکن است در ابتدای حرکت آسانسور با آن مواجه شوید، اما به خاطر داشته باشید که مشکل مشابهی می تواند در انتهای دیگر ایجاد شود. اگر پس از رسیدن آسانسور به مقصد، درها باز نشوند چه اتفاقی می‌افتد؟ این یک مشکل کمتر خطرناک است، اما همچنان، مشکلی است که می تواند عواقب جدی داشته باشد، به ویژه برای کسانی که از نوعی از کلاستروفوبیا رنج می برند.

از دیگر مشکلات و خطرات آسانسور های قدیمی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • توقف ناگهانی بین طبقات،
  • تکان خوردن یا لرزش آسانسور هنگام حرکت،
  • سقوط آسانسور: سقوط آسانسور معمولا به بسیاری از داستان‌ها، نمایشنامه‌ها و فیلم‌ها حسی دراماتیک می‌بخشد، اما در واقعیت، تقریباً غیرممکن است. یک آسانسور مسافری معمولی توسط مجموعه ای پیچیده از کابل های بسیار سخت و انعطاف پذیر پشتیبانی می شود، و برای اینکه امکان ریزش آسانسور وجود داشته باشد، همه آن کابل ها باید قطع شوند که این موضوع غیر ممکن است! پس اصلا نگران سقوط آسانسور نباشید.

سقوط آسانسور

اهمیت تعمیر، سرویس و نگهداری آسانسور به صورت منظم و با برنامه

ما در شرکت مهندسی آروین لیفت، تجربه های بسیار زیادی را در این حوزه کسب نموده ایم  و یک توصیه جدی برای شما داریم: اهمیت نگهداری کامل و منظم آسانسور. همه خطرات موجود در این راهنما، چه بزرگ و چه کوچک، با نگهداری دقیق قابل شناسایی و پیشگیری هستند. اینجاست که آروین تجارت آسانسبر پا به میدان می‌گذارد. با تجربه ما در بخش‌های مختلف، ما می‌دانیم که چه چیزی لازم است تا آسانسورهای شما را در تمام ساعات شبانه روز در وضعیت کارکرد کامل نگه داریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات
خدمات ما

مقالات مرتبط

error:
اسکرول به بالا